Mjere za borbu protiv pranja novca i financiranja antiterorizma u Nizozemskoj i Ukrajini - Slika

Protiv pranja novca i financiranja terorizma

Mjere za borbu protiv pranja novca i financiranja antiterorizma u Nizozemskoj i u Ukrajini

Uvod

U našem društvu koje se brzo digitalizira, rizici od pranja novca i financiranja terorizma postaju sve veći. Za organizacije je važno biti svjestan tih rizika. Organizacije moraju biti vrlo točne u skladu s tim. U Nizozemskoj se to posebno odnosi na institucije koje podliježu obvezama koje proizlaze iz nizozemskog Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma (Wwft). Te su obveze instalirane u cilju otkrivanja i borbe protiv pranja novca i financiranja terorizma. Za više informacija o obvezama proizišlim iz ovog zakona, potražimo naš prethodni članak 'Ispunjavanje nizozemskog pravnog sektora'. Kada financijske institucije ne izvrše ove obveze, to može imati ozbiljne posljedice. Dokaz za to pokazuje nedavna presuda nizozemske Komisije za žalbe za poslovanje i industriju (17. siječnja 2018., ECLI: NL: CBB: 2018: 6).

Presuda nizozemske Komisije za žalbe za poslovanje i industriju

U ovom se slučaju radi o povjerljivoj tvrtki koja pruža usluge povjerenja fizičkim i pravnim osobama. Trgovačka tvrtka pružala je svoje usluge fizičkoj osobi koja posjeduje nekretnine u Ukrajini (osoba A). Vrijednost nekretnine bila je 10,000,000 USD. Osoba A izdala je potvrde portfelja nekretnina pravnoj osobi (entitet B). Dionice subjekta B držao je nominirani dioničar ukrajinske nacionalnosti (osoba C). Stoga je osoba C bio krajnji vlasnik portfelja nekretnina. U određenom trenutku osoba C je svoje dionice prenijela na drugu osobu (osobu D). Osoba C nije dobila ništa zauzvrat za ove dionice, one su besplatno prenesene na osobu D. Osoba A obavijestila je skrbničko društvo o prijenosu dionica, a skrbničko društvo je imenovalo osobu D kao novog krajnjeg vlasnika nekretnine. Nekoliko mjeseci kasnije, povjerenstvo je obavijestilo nizozemsku jedinicu za financijsku istragu o nekoliko transakcija, uključujući prijelaz spomenutih dionica. Tada su nastali problemi. Nakon što je obaviještena o prijenosu dionica s osobe C na osobu D, nizozemska narodna banka novčanoj je kompaniji izrekla kaznu u iznosu od 40,000 500,000 eura. Razlog za to je bilo nepoštivanje Wwfta. Prema nizozemskoj Nacionalnoj banci, povjerenička kompanija je trebala sumnjati da bi prijenos dionica mogao biti povezan s pranjem novca ili financiranjem terorizma, budući da su dionice prenijete besplatno, dok je portfelj nekretnina vrijedio puno novca. Stoga bi povjerenička tvrtka trebala prijaviti ovu transakciju u roku od četrnaest dana, što proizlazi iz tvrtke Wwft. Za ovo djelo obično se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 40,000 XNUMX eura. Međutim, nizozemska Nacionalna banka ovu je novčanu kaznu umanjila na iznos od XNUMX XNUMX eura zbog razmjera prekršaja i uspješnosti povjereničke tvrtke.

Trgovačka tvrtka izuzela je slučaj na sudu jer je vjerovala da je novčana kazna provedena nezakonito. Zaklada je tvrdila da transakcija nije transakcija opisana u Wwft-u, budući da transakcija navodno nije bila transakcija u ime osobe A. Međutim, Komisija misli drugačije. Formiranje između osobe A, entiteta B i osobe C izgrađeno je kako bi se izbjegla moguća naplata poreza od ukrajinske vlade. Osoba A igrala je ključnu ulogu u ovoj konstrukciji. Nadalje, krajnji korisni vlasnik nekretnine promijenio se prenošenjem dionica s osobe C na osobu D. To je također uključivalo promjenu položaja osobe A, jer osoba A više nije držala nekretninu za osobu C, već za osobu D . Osoba A bila je usko povezana s transakcijom i stoga je transakcija bila u ime osobe A. Budući da je osoba A klijent skrbničkog društva, skrbničko društvo je trebalo prijaviti transakciju. Nadalje, Komisija je navela da je prijenos dionica neobična transakcija. To leži u činjenici da su dionice prenesene besplatno, dok je vrijednost nekretnine predstavljala 10,000,000 USD. Također, vrijednost nekretnine bila je nevjerojatna u kombinaciji s ostalom imovinom osobe C. I na kraju, jedan od direktora povjereničkog ureda istaknuo je da je transakcija 'vrlo neuobičajena', što potvrđuje neobičnost transakcije. Transakcija, dakle, izaziva sumnju u pranje novca ili financiranje terorizma i trebala je biti prijavljena bez odlaganja. Novčana kazna je stoga zakonski izrečena.

Cijela presuda dostupna je na ovoj poveznici.

Mjere za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma u Ukrajini

Gore spomenuti slučaj pokazuje da nizozemska tvrtka za povjerenje može biti kažnjena zbog transakcija koje su se odvijale u Ukrajini. Nizozemski se zakon stoga može primijeniti i na organizacije koje djeluju u drugim zemljama sve dok postoji veza s Nizozemskom. Nizozemska je provela nekoliko mjera kako bi otkrila i suzbila pranje novca i financiranje terorizma. Za ukrajinske organizacije koje žele poslovati u Nizozemskoj ili ukrajinske poduzetnike koji žele započeti posao u Nizozemskoj, poštivanje nizozemskog zakona može biti teško. To je djelomično zbog činjenice da Ukrajina ima različite načine suzbijanja pranja novca i financiranja terorizma i još nije provela tako opsežne mjere kao Nizozemska. Međutim, borba protiv pranja novca i financiranja terorizma postala je sve važnija tema u Ukrajini. To je čak postala toliko aktualna tema da je Vijeće Europe odlučilo pokrenuti istragu o pranju novca i financiranju terorizma u Ukrajini.

Tijekom 2017. godine Vijeće Europe provelo je istragu o mjerama protiv pranja novca i financiranja antiterorizma u Ukrajini. Ovu istragu provodi posebno imenovano povjerenstvo, naime Odbor stručnjaka za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranje terorizma (MONEYVAL). Odbor je predstavio izvješće o svojim nalazima u prosincu 2017. Ovo izvješće sadrži sažetak mjera protiv pranja novca i financiranja antiterorizma koje su uspostavljene u Ukrajini. Analizira se razina usklađenosti s 40 preporukama Radne skupine za financijsku akciju i stupanj učinkovitosti ukrajinskog sustava za borbu protiv pranja novca i protuterorističkog financiranja. Izvještaj također daje preporuke kako sustav može ojačati.

Ključni nalazi istrage

Odbor je opisao nekoliko ključnih nalaza iz istrage, koji su sažeti u nastavku:

  • Korupcija predstavlja središnji rizik u vezi s pranjem novca u Ukrajini. Korupcija generira velike količine kriminalnih aktivnosti i narušava funkcioniranje državnih institucija i kazneno-pravnog sustava. Vlasti su svjesne rizika koji proizlaze iz korupcije i provode mjere kako bi umanjile te rizike. Međutim, usredotočenost na provedbu zakona usmjerena je na pranje novca vezanog uz korupciju tek je započela.
  • Ukrajina razumno dobro razumije rizike pranja novca i financiranja terorizma. Međutim, razumijevanje tih rizika moglo bi se poboljšati u određenim područjima, poput prekograničnih rizika, neprofitnog sektora i pravnih osoba. Ukrajina ima široko rasprostranjene nacionalne mehanizme za koordinaciju i oblikovanje politike za rješavanje ovih rizika koji imaju pozitivan učinak. Fiktivno poduzetništvo, sjena ekonomija i upotreba gotovine još se trebaju riješiti jer predstavljaju veliki rizik pranja novca.
  • Ukrajinska jedinica za financijsku inteligenciju (UFIU) generira financijsku inteligenciju visokog reda. To redovito pokreće istrage. Agencije za provođenje zakona također traže obavještajne podatke od UFIU-a kako bi podržale njihove istražne napore. Međutim, informatički sustav UFIU-a postaje zastario i razina osoblja se ne može nositi s velikim radnim opterećenjem. Unatoč tome, Ukrajina je poduzela korake za daljnje poboljšanje kvalitete izvješćivanja.
  • Pranje novca u Ukrajini i dalje se u biti vidi kao proširenje na druge kriminalne radnje. Pretpostavljalo se da bi pranje novca moglo biti izvedeno na sudu samo nakon prethodne osude za predikatno kazneno djelo. Kazne za pranje novca također su manje nego za temeljna kaznena djela. Ukrajinske vlasti nedavno su počele poduzimati mjere kako bi oduzele određena sredstva. Međutim, čini se da se te mjere ne primjenjuju dosljedno.
  • Od 2014. Ukrajina se koncentrirala na posljedice međunarodnog terorizma. To je uglavnom zbog prijetnje Islamske države (IS). Financijske istrage provode se paralelno sa svim istragama vezanim za terorizam. Iako su prikazani aspekti učinkovitog sustava, pravni okvir još uvijek nije u potpunosti u skladu s međunarodnim standardima.
  • Narodna banka Ukrajine (NBU) dobro razumije rizike i primjenjuje odgovarajući pristup zasnovan na riziku u nadzoru banaka. Uloženi su veliki napori kako bi se osigurala transparentnost i u uklanjanju kriminalaca iz nadzora banaka. NBU je na banke primijenio širok raspon sankcija. To je rezultiralo učinkovitom primjenom preventivnih mjera. Međutim, druga tijela zahtijevaju značajno poboljšanje u izvršavanju svojih funkcija i primjeni preventivnih mjera.
  • Većina privatnog sektora u Ukrajini oslanja se na Jedinstveni državni registar radi provjere stvarnog vlasnika svog klijenta. Međutim, Tajnik ne osigurava točnost informacija koje su mu pružile pravne osobe. To se smatra materijalnim pitanjem.
  • Ukrajina je uglavnom proaktivna u pružanju i traženju uzajamne pravne pomoći. Međutim, pitanja poput novčanih depozita utječu na učinkovitost pružene uzajamne pravne pomoći. Na sposobnost Ukrajine da pruži pomoć negativno utječe i ograničena transparentnost pravnih osoba.

Zaključci izvještaja

Na temelju izvještaja može se zaključiti da se Ukrajina suočila sa značajnim rizicima pranja novca. Korupcija i nezakonite gospodarske aktivnosti glavne su prijetnje pranja novca. Gotovinski promet u Ukrajini je visok i povećava sjenu ekonomiju u Ukrajini. Ta sjena ekonomija predstavlja značajnu prijetnju financijskom sustavu i ekonomskoj sigurnosti zemlje. Što se tiče rizika od financiranja terorizma, Ukrajina se koristi kao tranzitna zemlja za one koji se žele pridružiti borcima IS-a u Siriji. Neprofitni sektor osjetljiv je na financiranje terorizma. Taj se sektor zloupotrijebio za usmjeravanje sredstava teroristima i terorističkim organizacijama.

Međutim, Ukrajina je poduzela korake u borbi protiv pranja novca i financiranja terorizma. Novi zakon o sprječavanju pranja novca / financiranja terorizma usvojen je 2014. Ovaj zakon zahtijeva od vlasti da izvrše procjenu rizika kako bi identificirali rizike i definirali mjere za sprečavanje ili ublažavanje tih rizika. Izmjene su provedene i u Zakoniku o kaznenom postupku i Kaznenom zakonu. Nadalje, ukrajinske vlasti značajno razumiju rizike i učinkovite su u domaćoj koordinaciji za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma.

Ukrajina je već poduzela velike korake u borbi protiv pranja novca i financiranja terorizma. Ipak, ima prostora za napredak. Neke manjkavosti i nesigurnosti ostaju u ukrajinskom okviru tehničke usklađenosti. Taj se okvir također mora uskladiti s međunarodnim standardima. Nadalje, pranje novca mora se promatrati kao zasebno kazneno djelo, a ne samo kao produžetak temeljne kriminalne aktivnosti. To će rezultirati s više procesuiranja i osuđivanih presuda. Redovito treba poduzimati financijske istrage i poboljšati analizu i pisanu artikulaciju zbog rizika od pranja novca i financiranja terorizma. Te se akcije smatraju prioritetnim mjerama za Ukrajinu u vezi s pranjem novca i financiranjem terorizma.

Cijeli izvještaj dostupan je putem ove veze.

Zaključak

Pranje novca i financiranje terorizma predstavljaju veliki rizik za naše društvo. Stoga su ove teme obrađene širom svijeta. Nizozemska je već provela neke mjere kako bi otkrila i suzbila pranje novca i financiranje terorizma. Ove mjere nisu samo važne za nizozemske organizacije, već se mogu primijeniti i na kompanije s prekograničnim operacijama. Wwft se primjenjuje kada postoji veza s Nizozemskom, kao što je vidljivo u gore navedenoj presudi. Za institucije koje potpadaju pod područje Wwfta važno je znati tko su im kupci, kako bi se udovoljilo nizozemskom zakonu. Ova se obveza može odnositi i na ukrajinske subjekte. To bi moglo biti teško, jer Ukrajina još uvijek nije provela tako opsežne mjere protiv pranja novca i financiranja antiterorizma kao što ih ima Nizozemska.

Međutim, izvještaj MONEYVAL-a pokazuje da Ukrajina poduzima korake u borbi protiv pranja novca i financiranja terorizma. Ukrajina dobro poznaje rizike pranja novca i financiranja terorizma, što je važan prvi korak. Ipak, pravni okvir još uvijek sadrži neke nedostatke i neizvjesnosti koje treba riješiti. Raširena upotreba gotovine u Ukrajini i prateća velika sjena ekonomija predstavljaju najveću prijetnju ukrajinskom društvu. Ukrajina je sigurno zabilježila napredak u svojoj politici suzbijanja pranja novca i financiranja terorizma, ali još uvijek ima prostora za poboljšanje. Pravni okviri Nizozemske i Ukrajine polako se približavaju jedni drugima, što će na kraju olakšati suradnju nizozemskim i ukrajinskim strankama. Dotad je važno da takve stranke budu svjesne nizozemskog i ukrajinskog pravnog okvira i stvarnosti, kako bi se pridržavale mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma.

Postavke privatnosti
Kolačiće koristimo za poboljšanje vašeg iskustva tijekom korištenja naše web stranice. Ako koristite naše Usluge putem preglednika, možete ograničiti, blokirati ili ukloniti kolačiće putem postavki web preglednika. Također koristimo sadržaj i skripte trećih strana koje se mogu koristiti tehnologijama praćenja. U nastavku možete selektivno dati svoj pristanak da dopustite ugrađivanje takvih trećih strana. Za cjelovite informacije o kolačićima koje koristimo, podacima koje prikupljamo i kako ih obrađujemo, provjerite naše Politika Privatnosti
Law & More B.V.